14
Dub
Rozkvetlým Libickým a Veltrubským lužním lesem
10:25 to 17:00
14-04-19

Strakatá procházka rozkvetlým Libickým a Veltrubským lužním lesem 14. dubna.
Zkušené znalkyně jarního lužního lesa Moja s Anténou si dovolují pozvat všechny ostatní strakaté milovníky nenáročných procházek kvetoucím Libickým luhem. Samozřejmě s sebou můžete přibrat i libovolný počet dvounohých nosičů pamlsků.

Vycházku zahájíme v neděli 14. 4. na zastávce v Libici nad Cidlinou.  Vlak  od Kolína přijíždí v 9. 41 od Prahy z Masaryčky v 10.15. a od Hradce Králové (přes Poděbrady) v 10.14, takže cca v 10.25 vyrazíme. První plánovaný cíl je Slavníkovské hradiště na němž 28. září 995 Přemyslovci vyřešili mocenský boj o to, kdo bude vládnout v Čechách tím, že vyvraždili konkurenční rod. Odtud budeme pokračovat kousíček podle Cidliny a pak přes les do dřevěné prvorepublikové restaurace na Osečku ve které budeme okolo poledne, takže svačiny stačí jen malé. Pokud vám Libický luh nic neříká, můžete se o něm více dozvědět na Wikipedii na adrese: https://cs.wikipedia.org/wiki/Libický_luh

Z Veltrubského luhu dojdeme podle Labe do Kolína. Ti kteří na start dorazí autem a nechají ho zaparkované v Libici u vlakové zastávky to budou mít vlakem ze zastávky Kolín Zálabí 3 zastávky = cca 10 min. Až na zastávku dojdeme lesem, takže pokud někdo bude chtít dojet do Kolína autem a pokračovat vlakem doporučuji neparkovat u nádraží, ale u zastávky Kolín-Zálabí. Vlak odjíždí pokaždé v půl. Ostatní mohou pokračovat na nádraží a přes něj jede vše, co jezdí z Prahy na východ, takže co chvíli něco jede.

Kdyby snad pro někoho bylo 16 km příliš, může se od nás odpojit v Osečku, tam to je tak asi 6 km a má to necelé 2 km na vlakovou zastávku do Velkého Oseka, ale přijde o to nejhezčí. Rovněž tak pokud někomu ráno ujede přípoj, může dojet dalším do Velkého Oseka a v Osečku se k nám přidat a projít zbývajících 10 km.

 

Pavel Dienstbier

603 999 336