O chovatelských stanicích

Chovatelská stanice

Mám chovnou fenu a chci štěňátka. Jak získám mezinárodně chráněný název chovatelské stanice? V prvé řadě je dobré si promyslet, jak moc chci na svojí feně chovat. Někomu stačí jen jeden vrh, jiný plánuje vlastnit víc fen a bude chtít štěňata každý rok. Nabízí se tři možnosti, jak to vyřešit:

1. Zapůjčení feny
Pokud chci jen jeden vrh a netrvám na vlastním názvu chovatelské stanice, lze se domluvit s někým, kdo již chovatelskou stanice vlastní o zapůjčení svojí feny danému chovateli. Vrh štěňat pak ponese „příjmení“ vlastníka názvu chovatelské stanice.
V tomto případě nese veškerou zodpovědnost majitel chovatelské stanice, a proto je nutné domluvit si předem podmínky zapůjčení a uzavřít smlouvu o zapůjčení feny, kde je mimo jiné uvedeno, kdo vlastní podpisové právo (majitel chovatelské stanice) na určený vrh štěňat. Tuto smlouvu pak doložíte plemenné knize ČMKU. Veškeré formuláře (krycí list, přihláška vrhu, rodokmeny štěňat) pak musí být podepsány majitelem chovatelské stanice, nikoliv majitelem feny.

2. Spoluvlastnictví feny
Pokud chci svoji fenu chovně využívat, ale nemám zájem si založit vlastní chovatelskou stanici, je řešením spoluvlastnictví feny s někým, kdo již chovatelskou stanici vlastní. Pak všechna odchovaná štěňata ponesou název chovatelské stanice spolumajitele mé feny. I zde je dobré uzavřít s majitelem chovatelské stanice nějakou smlouvu a spolumajitele feny zapsat do jejího průkazu původu a oznámit na plemennou knihu.

3. Založení vlastní chovatelské stanice
Třetí možností je založení vlastní chovatelské stanice. To obnáší následující administrativní náležitosti:

Na stránkách ČMKU je rubrika Formuláře, ze které si stáhněte formulář „Žádanka o mezinárodně chráněný název chovatelské stanice“.
Po jeho vyplnění ho odešlete na adresu: ČMKU, Maškova 3, 182 53 Praha 8 – Kobylisy, nejlépe doporučeně.
ČMKU nejprve porovná Vámi navržené názvy s rejstříkem již existujících chovatelských stanic. Následně je odešle do Belgie mezinárodní kynologické organizaci FCI k dalšímu porovnání a schválení. Pokud se názvy budou shodovat nebo budou podobné již existujícím, pošlou vám formulář zpět a budete muset vymyslet 6 nových názvů. Je proto potřeba počítat s dobou vyřízení cca 3 měsíce a zažádat o registraci dostatečně dopředu před uvažovaným krytím.

Tip:
Pro kontrolu se můžete podívat na seznam již existujících chovatelských stanic na stránkách ČMKU v rubrice Chovatelské stanice. Ještě se můžete podívat na stránky FCI, kde v rubrice Kennel Names jsou všechny názvy uznaných chovatelských stanic.

A kolik to stojí a jak dlouho to trvá:
Poplatek za chovatelskou stanici: 1 800 Kč s DPH
Expediční náklady ČMKU: 100 Kč s DPH
+ doporučený dopis na ČMKU
Předpokládaná doba vyřízení: 3 měsíce
Certifikát lze vyzvednout i osobně na sekretariátu ČMKU po předchozí telefonické domluvě.