Chci, aby můj pes měl štěňata

Aby pes/fena měl štěňata, je potřeba ho takzvaně uchovnit. Uchovnění je „úřední“ proces, jehož výsledkem je potvrzení, že vaše zvíře odpovídá standardu plemene a je zdravotně způsobilé k plození štěňat, která budou mít též průkaz původu.

Samozřejmě, že by to šlo i „bez toho“… Jenže plemeni a možná ani vašemu psu by to neprospělo, naopak. Prosíme, vyvarujte se krytí neuchovněných jedinců, mezi strakáčci by se tak mohly rozšiřovat zdravotní problémy.

Rádi byste uchovnili svého psa nebo fenu českého strakatého psa s průkazem původu? Co vše vás čeká a na koho se obracet o radu?

Tady jsou základní informace a rady pro vás:

Informace k uchovnění – Nejdříve je třeba, aby byl pes/fena uchovněn a byl/a přeregistrován/a mezi chovné jedince.

O chovatelských stanicích – V případě feny je třeba mít zaregistrovanou chovatelskou stanici nebo mít dohodu o zapůjčení feny někomu, kdo již chovatelskou stanici vlastní.

Odchov – Administrativní postup a povinné úkony během krytí a odchovu. Návod na správný administrativní postup

Informace pro majitele krycích psů – Váš pes byl uchovněn a nevíte, co se bude dít dál? Jaké jsou běžné postupy a na co nezapomenout až vás kontaktuje majitel feny? Přečtěte si doporučení poradkyně chovu.

Budete prodávat štěňata a nevíte jak na to? Inspirujte se vzorovou kupní smlouvou.

Prodali jste štěňata? Nezapomeňte na daně.

Vše se povedlo? Chovatelé, budete moc hodní, když vyplníte formulář o průběhu březosti a prvních týdnů života štěňat. Data budou zpracována anonymně a budou sloužit jako orientační časové body pro nováčky. Díky moc předem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeqCHq_JaRXbqMGF0mh_K5fKk8dwJ4t5uEnlGVnB6W8KmZ8FA/viewform