Proč nekupovat psa bez PP

PP neboli průkaz původu je vlastně takový psí rodný list. V PP je uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví, tetovací číslo/číslo čipu, barva a typ srsti a další náležitosti. Mohou se do něj zapisovat výsledky výstav a zkoušek. Jsou v něm uvedeni předci posledních čtyř generací a údaje o nich.
PP není Pet Passport (Pet pas), neboli očkovací průkaz, jak se občas můžete dočíst v inzerátech. PP není záruční list na zdraví psa, je to jednoduše dokument, který vám zaručuje původ psa, tedy to, že je pes čistokrevný. Ale se zdravím to něco společného má.

Není žádné “sedmé” štěně
Všechna štěňata uchovněných rodičů, tedy těch, kteří splnili všechny podmínky pro uznání chovnosti, získají PP. I u ČSP tak dostanou průkaz původu všechna štěňata uchovněných rodičů, neexistuje žádné  “nadpočetné” štěně. U českého strakatého psa nejsou podmínky uchovnění nijak náročné. Důležité je vyšetření na DKK a LP (kyčle a kolena), účast na alespoň jedné klubové výstavě a bonitace.
Průkaz původu dostanou i štěňata nestandardní, tj. s nějakou vadou vylučující z chovu (chyby skusu, zálomek na ocase…) . To znamená, že i kdyby mělo štěně 5 nohou nebo fialovou barvu, tak PP má. Jen se do PP napíše slovo „nestandard“ (když o to chovatel požádá) a pejsek nejde dále do chovu. Taková štěňata bývají se slevou.

Řízený chov? První krok ke zdravému plemeni
Strakáčů je stále málo, chovatelská základna není početná. I proto zde funguje takzvaný řízený chov, který mimo jiné dohlíží na to, aby byl rodičovský pár co nejméně příbuzný. U štěňat bez PP tohle nečekejte. Pokud majitelům nestálo za to, aby před pořízením roztomilých strakatých štěňátek nechali své feně vyšetřit kolena a kyčle, nedoufejte, že se zamysleli nad tím, není-li ženich náhodou zároveň strýcem, polobratrem nebo bratrancem nevěsty.
Rizika u štěňat bez PP jsou značná, pomineme-li fakt, že si nemusíte domů přivést své vysněné plemeno, existují i rizika zdravotní. A u ČSP to platí (kvůli zmíněné nepočetné chovatelské základně) dvojnásob. Jak je psáno výše, podmínky uchovnění nejsou u ČSP nijak náročné. O to větší hrozí rizika u štěňat, jejichž rodiče uchovněni nejsou. Stává se tak ze zřejmých důvodů: nesplnili některou z podmínek, většinou zdravotní, mají vyšší stupeň dysplazie kyčelního kloubu nebo luxace pately, epilepsii, kýlu apod., přičemž některá z těchto onemocnění mohou přímo ohrozit život feny během březosti a porodu, některá jsou dědičná. Dalším problémem může být povaha – agresivita nebo přílišná bázlivost, která je u ČSP rovněž nežádoucí a soužití může hodně znepříjemnit.

Na výstavu můžete, ale nemusíte
Koupě štěněte s PP jeho majitele nijak nezavazuje k účasti na výstavách, bonitaci, zkouškách a podobně, nicméně psi s PP tyto možnosti mají.
Průkaz původu se nedá “zpětně dodělat”. Neexistuje, že koupíte-li si psa bez PP, je možnost ho následně ještě nějak přihlásit, pokud si to rozmyslíte. A to ani v případě, že pes bude exteriérově velmi vydařený.

Rozmyslete si, kde šetřit
Na štěněti bez PP neušetříte. Často vzhledem k důvodům již popsaným necháte u veterináře peněz mnohem víc. V současnosti není cena u ČSP nijak vysoká, není to částka, na kterou se nedá našetřit. Když zvládnete našetřit na lepší chytrý telefon či na jinou moderní vymoženost, nebude problém ani s šetřením na psího parťáka, který vám vydrží mnohem déle. Během doby šetření alespoň zjistíte, můžete-li si psa skutečně dovolit. Pes něco stojí po celý svůj život a částka za jeho pořízením je to nejmenší.
Český strakatý pes je poměrně dlouhověké plemeno, bude tu s vámi třeba dalších patnáct let, vybírejte proto pečlivě, ať si ta léta spolu naplno užijete 🙂