Na co důležitého myslet při samotné koupi

  • Před koupí si štěně důkladně prohlédněte. Štěně by mělo být naočkované a pravidelně odčervované. Zkontrolujte, že žádné ze štěňat nejeví známky onemocnění, nemá výtok z očí, z nosu, průjem, špinavé zvukovody, srst slepenou výkaly, nejeví známky přítomnosti parazitů. U vybraného štěněte si ověřte, že má správný počet a postavení zubů, nemá pupeční ani tříselnou kýlu, zálomek na ocase atd. V případě, že štěně má nějaký problém, a vy si ho přesto chcete koupit, trvejte na uvedení této skutečnosti do smlouvy. Máte-li se štěnětem chovatelské plány, ujistěte se u poradkyně chovu, jestli problém vámi zvoleného štěněte není vyřazující z chovu. Běžná hmotnost štěňat v 7 týdnech je kolem 3 kg. Má-li štěně pod 2 kg či nad 4 kg, zbystřete. Je možné, že takové štěně nesplní kohoutovou výšku předepsanou standardem a nebude moci být zařazeno do chovu.
  • Vada vyřazující z chovu nemusí znamenat nic špatného. V případě, že nechcete psa na chov, nebojte se vzít si štěně třeba se zálomkem na ocase, vadou skusu či chybným počtem zubů. Na místě je malá sleva, ale mějte na paměti, že náklady chovatele na odchov štěněte s vadou jsou stejné jako na odchov „normálního“ štěněte.
  • Pokud se vám u chovatele něco nelíbí nebo má-li štěně nějaké příznaky onemocnění, parazitů atd., nekupujte si ho. Zakoupením takového štěněte neuděláte dobrý skutek, naopak. Neseriózní chovatelé žijí z falešného soucitu kupujících. Na světě jsou miliony trpících zvířat. Když se jednoho ujmete přímo od nezodpovědného chovatele, podpoříte jeho další činnost a stáváte se za ní spoluzodpovědnými. Chcete-li pomoci trpícím zvířatům, pomáhejte těm, kteří trpícím pomáhají, a nepodporujte ty, kteří utrpení působí.
  • Budete-li konkrétní štěně chtít, je na místě záloha, na kterou vám chovatel vystaví potvrzení.
  • Seriózní chovatel s vámi uzavře písemnou kupní smlouvu, kterou vám dá předem k přečtení. Pokud se vám něco nelíbí, vzájemně se domluvte na přepracování. Předejdete tím dalším problémům. Cena za štěně uvedená ve smlouvě by měla odpovídat té, za kterou štěně opravdu kupujete. Je-li to jinak, jedná se o daňový podvod.
  • Pet Passport/očkovací průkaz je samozřejmou součástí koupě štěněte. Průkaz původu dostanete časem, až ho vystaví plemenná kniha ČMKU (www.cmku.cz). Obvykle ho chovatel obdrží do tří měsíců věku štěňat. Jeho cena je zahrnuta do kupní ceny štěněte a chovatel od vás za něj nesmí žádat úhradu zvlášť. V kupní smlouvě na štěně by mělo být uvedeno, kdy a jak vám PP chovatel dodá.