Chci štěně

Než si pořídíte štěně českého strakatého psa

  • Pořizujete si kamaráda, společníka a člena rodiny na dalších 10 – 15 let života. Celý svůj život bude plně závislý na vaší péči a vy za něj ponesete zodpovědnost. Nezapomínejte, že štěně si koupíte, ale psa si z něj uděláte sami. Štěně zpočátku nedokáže ovládat svoje tělesné potřeby. Než se to naučí, může to trvat půl roku i déle. Počítejte tedy s častým venčením, třeba i v noci. Dokážete vychovat psa, který neobtěžuje své okolí a s nímž je soužití radostí? Budete na něj mít po celý jeho život dost času a financí? Kdo vám psa pohlídá, když se s vámi něco stane? Pes může onemocnět nebo utrpět úraz. Budete schopni mu zajistit odpovídající péči?
  • Ujistěte se, že český strakatý pes je pro vás tím pravým plemenem. Jděte se podívat na nějakou akci, na které se vyskytuje více českých strakatých psů. Sledujte jejich chování a popovídejte si s jejich majiteli.
  • Český strakatý pes je mladé plemeno. Není dosud ustálené v povaze, exteriéru ani ve zdraví. Strakáč by měl být temperamentní pes, přizpůsobivý, neagresivní a relativně snadno cvičitelný. Povahové extrémy se určitě vyskytují, od bázlivosti po agresivitu, stejně jako přílišná vazba na majitele a neschopnost zůstat o samotě, ale i značné lovecké pudy. Ptejte se chovatele na povahu rodičů i jednotlivých štěňat. Nebojte se navštívit více chovatelských stanic a vybrat si nejsympatičtější štěně i chovatele. Pes není věc z internetového obchodu.
  • Barva a délka srsti jsou estetickou záležitostí. Každá varianta má své zastánce i odpůrce. Na výstavách a v chovu jsou všechny rovnocenné a smějí se bez omezení navzájem křížit.
  • Zkoušky z výkonu nejsou zárukou pevné povahy. Dobrý výcvikář složí základní zkoušky i s povahově problematickým psem.
  • Výstavní šampionáty rodičů nejsou zárukou toto, že ze štěňat budou také šampioni. Strakáči jsou málopočetní a výstavní tituly si lze „vyjezdit“.
  • Průkaz původu nezaručuje zdraví. Zaručuje pouze to, že konkrétní jedinec náleží k danému plemeni a je potomkem uvedených předků, kteří splnili podmínky pro uchovnění. Přestože se snažíme směřovat chov tak, aby plemeno bylo zdravé, zdaleka nemáme všechny informace o zdraví chovných zvířat.

Pokud jste se rozhodli pro českého strakatého psa, čeká vás výběr chovatelské stanice. Mějte na paměti základní pravidla o tom, jak poznat seriózního a zodpovědného chovatele.

Proč si nepořizovat psa bez PP

Seznam chovatelských stanic Českého strakatého psa

Aktuální informace o krytích a odchovech

  • Plánovaná krytí, potvrzené březosti i seznam odchovů naleznete v sekci Dokumenty

Chcete vědět, jaké další chovatelské stanice plánují vrhy? Kontaktujte poradkyni chovu – soukromé stránky poradkyně chovu

Při samotné koupi je třeba nepodlehnout pouze nadšení a rozněžnění nad chlupatou kuličkou, nesmíte zapomenout na pragmatické okolnosti koupě. Přečtěte si, na co důležitého pamatovat při samotné koupi u vybraného chovatele.

Nezapomínejte, že seriózní chovatel by se měl zajímat, do jakých podmínek štěně prodává. Může se tedy ptát, kde bude pes bydlet, na vaše zkušenosti, váš denní režim. Ptá se na vaše plány se štěnětem – tedy zda ho budete mít jen jako kamaráda nebo plánujete výstavní či sportovní kariéru. Prodejem štěněte pro zodpovědného chovatele kontakt s novým majitelem nekončí, často bývá naopak počátkem dlouhodobého přátelství.

Budete-li mít jakékoliv pochybnosti, neváhejte kontaktovat poradkyni chovu nebo členy chovatelského kolegia.

Poradkyně chovu: 

Ing. Zdeňka Vaňourková, PhD.: e-mail: zdenka@weber.cz

Chovatelské kolegium:

Ing. Kateřina Milbachová: e-mail: katka.milbachova@dakam.cz

MVDr. Lea Pletichová – Wildnerová: e-mail: leawil@seznam.cz