Jak připravit vycházku

Chtěli byste sami uspořádat strakatou vycházku?
Iniciativě se meze nekladou a všichni budeme rádi, když vycházek bude dost. Takže každý, kdo je ochoten nějakou svolat, je vřele vítán. Zorganizovat vycházku není nic složitého. Přinášíme vám návod, jak na to :-).

Na začátku jedna důležitá prosba pro organizátory:
Když vycházku vyhlásíte a stane se, že nemůžete dorazit, zajistěte za sebe náhradu, aby se vycházka mohla konat. Lidé se za vámi chystají mnohdy i z velké dálky, počítají s termínem a těší se… Pokud předem vyhlašujete místo a hodinu srazu MUSÍ na místo nějaký organizátor dorazit, i kdyby trakaře padaly – protože zprávy na webu či na facebooku téměř jistě nezastihnou všechny, kteří s vycházkou počítají. Díky za pochopení.

Jak udělat pozvánku a co vše do ní napsat
Do pozvánky uveďte

• místo a času srazu
  • předpokládanou náročnost trasy – délku i terén,
  • plánovaný konec
  • je-li na cestě možnost občerstvení
  • kontakt na sebe (aby vám případní opozdilci mohli volat, že jsou na cestě) a pokud chcete, aby se účastníci předem hlásili, zdůrazněte to a napište e-mail.

Pečlivky přikládají mapku či popis cesty, další zajímavosti či zajišťují kulturní či výcvikové vložky, to však není nutné. Do pozvánky napište i tradiční větu o nutnosti mít s sebou očkovací průkaz, vodítko a košík – opakování matka moudrosti.

Pozvánku pošlete mailem na info@spolekstrakacu.cz v dostatečném předstihu, hodně zájemců naleznete i na FB skupině „Český strakatý pes, aneb pravda skáče někde venku“. Vycházky nejsou nijak rasistické – nic nebrání účasti jiných pejsků než strakáčů, takže směle pozvěte i své kamarády.

Pokud chcete, aby se na vaši akci lidé předem přihlašovali (například kvůli omezenému počtu), neuvádějte detaily do pozvánky (jen třeba den a místo, nikoli hodinu a přesné místo srazu), ale pošlete je těm, kdo se přihlásí před akcí. Přihlášky doporučujeme tvořit v google formulářích. Pokud nevíte jak, napište, rádi poradíme.
Pokud chcete mít na vycházce turistické vizitky, napište to k pozvánce, abychom akci v kalendáři označili patřičným logem. To, že vizitky na místě budou, domlouvejte též v předstihu s Milanem Novákem (nomilvak(zavináč)centrum.cz) – Informace o vizitkách

Místo a trasa srazu
Místo srazu volte ideálně tak, aby bylo kde zaparkovat, případně aby bylo dostupné vlakem (bus není vhodný). Po zkušenostech z organizace dosavadních akcí – je dobré vybrat místo tak, aby se pejsci mohli hned vyběhat – dlouhé stání v místě, kde musí být na vodítku vede ke zbytečné nervozitě.

Role pořadatele

Očekává se od vás zejména, že vycházku zahájíte, budete určovat postupová a čekací místa, vyhlašovat svačinu :-), upozorňovat na úseky, kde je třeba mít psa na vodítku (komunikace, zvěř…).
Každý z účastníků je zodpovědný za svého pejska, kdybyste však vy měli pocit, že to někdo nezvládá, nebojte se upozornit ho. Případně jste oprávněni vyhlásit košíkovou povinnost, kdyby někteří pejsci dělali na ostatní „ramena“ – o tom, jestli to budou košíky povinné pro všechny či jen pro určené jedince rozhodujete vy.

Pokud na vycházce chystáte nějaký program (turistickou hru, soutěž,…), je možné se domluvit i na proplacení drobných odměn (nejčastěji pamlsky pro psy), v tom případě pište předem na info@spolekstrakacu.cz.