Výzva – Strakáči v médiích

Vše, kde se naši strakatí čtyřnožci objevili, se snažíme nyní dát dohromady a archivovat, aby to nezapadlo v zapomnění. A proto je tu pro vás i VÝZVA! Všichni, kdo máte doma něco, co se týká strakáčů v médiích (časopisy, knihy, pohledy, TV vysílání, skladby, noviny, reklamní tiskoviny…) a zasloužilo by si archivaci, pošlete scan, foto, odkaz… s uvedením autorů, názvu, čísla, roku vydání….atd k řádné citaci na mail leawil@seznam.cz. Co je zatím k dispozici, naleznete na spolkovém „rajčeti“.

Soutěž 2018

Na rok 2018 jsme upravili podmínky soutěže Pracovní pes – přidány nové sporty a u agility a dogdancingu pozměněna kritéria. Čtěte zde. Pokud se do soutěže chcete zapojit hledejte podrobné informace zde. Nezapomeňte, že soutěžící musí být členem Spolku nebo KCHMPP.

Silvestr – jak připravit psa na rozruch

Netřeba vymýšlet něco nového, když již bylo dobře vymyšleno: na Novinkách.cz vyšel před časem článek, který vám pomůže s vaším psem zvládnout hlučné oslavy, ohňostroje a podobně. Jen je potřeba začít s přípravou včas. Z hodiny na hodinu zázrak neuděláte. Článek najdete zde. A ještě připomínka navíc: dobře se osvědčují drobné psí hrátky a hlavolamy (hledejte na internetu pod heslem hersenwerk) . I ty musí pes znát předem – pokud je zvládá v klidu, dokáže se na ně obvykle soustředit i v době největšího petardového rozruchu.

Povinnost hlášení fen veterinární správě

Informace z webu ČMKU: Od 1. listopadu 2017 vstupuje v platnost požadavek novely Veterinárního zákona říkající že „Chovatel, který chová 5 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců (dospělé feny), je povinen tuto skutečnost oznámit nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných dospělých fen dosáhl 5 a více (§4 odst.3 z.č.166/199 Sb.).

Pokračovat ve čtení →

Informace pro majitele krycích psů

Dokončená chovnost je pro majitele psa splněným cílem. Na rozdíl od majitele feny nemá žádné další závazky či povinnosti. Pokud nechce, nemusí už na výstavy, bonitace, vyšetření a jiné podobné akce. Zbývá jen vyčkat, až se ozve majitel nějaké feny, který si ho vybral na krytí. Mnohým to přijde daleko jednodušší než odchov štěňat a starosti kolem reprodukce feny.

Řada majitelů psů se však ptá, co má udělat pro to, aby jejich pes kryl. Na prvním místě stojí propagace. V současné době není problém udělat internetové stránky, a to jakékoliv. Nemusí být zrovna na nejvyšší úrovni a s nejmodernějším vzhledem. I jednoduchý profil je postačující. Další možností je třeba Facebook.
Kromě virtuálního světa je velmi vhodné představit svého psa i ve světě reálném, tedy chodit na různé vycházky pořádané třeba Spolkem ČSP nebo jen tak s jinými strakáči. Středně velký pes s nekonfliktní povahou, který je správně socializovaný na všechny možné situace, má vždy velkou výhodu a majiteli fen bude obdivován.

Kromě toho můžete ještě nechat svého psa geneticky otestovat. V nabídce je DNA profil a přítomnost vloh pro hnědou barvu či dlouhou srst. Majiteli feny lze nabídnout i tento benefit. Řada majitelů upřednostní psa s tou či onou vlohou. A DNA profil je pak jakýsi genetický „otisk prstů“, tedy soubor znaků, které jednoznačně určují konkrétního jedince, a to celoživotně. Podle tohoto kódu lze např. ověřit rodičovství.

Pokračování článku…